تداوم بازی تبلیغاتی مقامات آمریکا

تداوم بازی تبلیغاتی مقامات آمریکا

81521581-6301423

بازی تبلیغاتی رسانه‌ای مقامات آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای در مسیر گذشته همچنان ادامه دارد. جو بایدن، معاون اوباما روز گذشته در جمع حامیان حزب دموکرات در راستای مباحث و مواضع اخیر هسته‌ای آمریکا و مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنا برای نظارت بر توافق گفت: جای نگرانی چندانی وجود ندارد؛ چراکه اولاً دولت اوباما «توافقی را که شامل سرزده‌ترین بازرسی کل تاریخ هر توافقی نباشد، امضا نمی‌کند». و ثانیاً برخلاف آنچه تهران می‌گوید، تنها بخش کوچکی از تحریم‌ها در ابتدا برداشته می‌شوند. وی افزود: «اگر آنها انتظار داشته باشند که در همان ابتدای کار تمام یا بخش اعظم تحریم‌ها کاسته شود، توافقی در کار نخواهد بود، بلکه (توافق) باید این‌طور باشد که شما باید (با اقدامات خود) به این (کاهش تحریم‌ها) دست پیدا کنید».

وزیر دفاع آمریکا نیز در این‌باره گفت: «اگر مذاکرات به «توافق خوب» منجر نشود، گزینه نظامی روی میز باقی خواهد ماند».

دو اظهارنظر فوق درحالی انجام گرفت که گویا اوباما درباره موضوع نگاه متفاوتی دارد. وی روز گذشته در این‌باره گفت: «اینکه تحریم‌ها چطور کم می‌شوند و اینکه اگر مورد نقضی اتفاق افتاد، چطور فوراً باز می‌گردند، سازوکارهای مختلف و راه‌هایی متفاوتی برای آن وجود دارد… (مذاکره‌کنندگان) باید فرمول‌هایی بیابند که نگرانی‌های اصلی ما را برطرف کرده و درعین‌حال به طرف دیگر هم اجازه دهید چیزی را به بدنه سیاسی خود ارائه دهد که قابل قبول‌تر باشد».

از اظهارات فوق برمی‌آید که مقامات آمریکایی قصد دارند با اعمال فشار بیشتر بر ایران در فرایند مذاکراتی که پس از بیانیه سوئیس باید به جزئیات و عینیات بپردازد، رشته کار را در اختیار بگیرند و پیشاپیش وضعیتی را ترسیم کنند که طرف ایرانی از لحاظ روحی- روانی خلع‌سلاح شود و نتواند خواسته‌هایی را چندان فراتر از وضعیت ترسیم‌شده طرح و دنبال کند. در برابر اعمال فشار سنا، جو بایدن و اشتون کارتر، وزیر دفاع، اوباما موضوع نرم‌تری اتخاذ کرده تا با باقی‌گذاشتن امیدی اندک برای ادامه مذاکره مانع واکنش ناگهانی ایران و ترک میز مذاکرات شود. از قضا همین موضع اوباما که حاکی از نیاز شدید آنها به حصول توافق است، دستاویز خوبی برای مذاکره‌کنندگان ایرانی محسوب می‌شود که بتوانند بازی آمریکا را برهم زنند و درخصوص تحریم‌ها، لغو یک‌باره و همزمان با اجرای توافق را خواستار شوند.

درباره نویسنده

248مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شهید مهرداد عزیزاللهی. محفوظ است.
قدرت گرفته از Site Saz