لغو حج عمره در میانه جنگ نیابتی عربستان و ایران

لغو حج عمره در میانه جنگ نیابتی عربستان و ایران

346197_898

نیویورک‌تایمز ۱۴ آوریل ۲۰۱۵ (۲۵ فروردین) در مقاله‌ای به اقدام ایران در تعلیق سفر حج عمره به عربستان سعودی پرداخت و نوشت: روز دوشنبه صدها معترض خارج از سفارت عربستان در تهران تجمع کردند و در واکنش به آزار جنسی دو نوجوان ازسوی مقامات فرودگاهی عربستان در ماه جاری، خواستار توقف حج عمره شدند. حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دستور ممنوعیت سفرهای حج عمره را صادر کرده است. مشخص نیست که آیا این دستور به حج تمتع نیز که همه‌ساله در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، تسرّی می‌یابد یا خیر؟ در روزهای اخیر زائران ایرانی اعتراض کرده‌اند که سفارت عربستان صدور ویزا را متوقف کرده و حداقل به دو پرواز حامل زائران از ایران به جده اجازه فرود داده نشده است.

در ادامه مقاله آمده است: ماه مارس طی کنترل‌های امنیتی در فرودگاه، مقامات امنیتی دو نوجوان را از خانواده‌های‌ خود جدا کردند که مطابق اعلام سازمان‌های ایرانی، از جمله هلال‌احمر به این دو نوجوان تجاوز جنسی شده است. علی جنتی، وزیر فرهنگ ایران در این‌باره گفت: «تا زمانی‌که مقصرین محاکمه و مجازات نشوند، حج عمره و پروازهای ایرانی تعلیق خواهد شد». مناقشه بر سر اتهامات آزار جنسی در حالی بروز کرده است که تنش‌ها و کشمکش‌های فرقه‌ای در یمن تشدید شده است. سعودی‌ها ائتلافی از ده کشور را در بمباران یمن هدایت می‌کنند و تهدید کرده‌اند که برای مقابله با پیشروی‌های حوثی‌ها عملیات نظامی صورت دهند. آنها مدعی‌اند، حوثی‌ها از طرف ایران حمایت می‌شوند.

برخی اعضای این ائتلاف، از جمله مصر نیز بر ضرورت مقابله با آنچه نفوذ فزاینده ایران در منطقه خوانده شده، تأکید کرده‌اند. به‌ویژه آنها هراس دارند، درصورت لغو تحریم‌های اقتصادی علیه تهران به‌عنوان بخشی از توافق هسته‌ای، نفوذ و قدرت ایران افزایش یابد.

در پایان مقاله آمده است: تأکید روز دوشنبه ایران بر شکل‌گیری دولت جدید یمن و پیشنهاد کمک به انتقال سیاسی(قدرت)، شرایط را شعله‌ورتر کرد. این اظهارات خوشایند سعودی‌ها نیست. هفته گذشته، رهبر ایران در انتقادهای مستقیم و غیرمعمول خود گفت، رهبران سعودی «جوانان بی‌تجربه» هستند و سیاست‌های آنها «شبیه صهیونیست‌ها در غزه است».

اخبار و تحلیل‌ها: تعلیق سفرهای عمره‌مفرده ازسوی ایران، بیش از هزینه مالی و مادی برای عربستان، هزینه حیثیتی به‌دنبال خواهد داشت، نکته‌ای که دولتمردان سعودی را به‌شدت نگران کرده است؛ چراکه بر اعتماد جهانی، به‌ویژه جهان اسلام به میزبانی عربستان خدشه وارد می‌کند. نکته دیگر درباره جنگ نیابتی ادعایی این روزنامه آمریکایی درباره ایران و عربستان است که برای تکمیل آن باید گفت: عربستان به نیابت از آمریکا، صهیونیست‌ها و در راستای منافع آنان به بحران‌آفرینی در جهان اسلام دست می‌زند؛ در حالی‌که ایران به نیابت از مردم مسلمان منطقه، در برابر زورگویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و صهیونیست‌ها ایستاده و مدافع منافع جهان اسلام است.

درباره نویسنده

248مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شهید مهرداد عزیزاللهی. محفوظ است.
قدرت گرفته از Site Saz