ضرورت ایجاد یادمان شهدای دانش آموزان

ضرورت ایجاد یادمان شهدای دانش آموزان
نقش دانش آموزان بسیجی در جبهه و جنگ از جمله دوران پر افتخار تاریخ این مرز و بوم است. دانش آموزان شهرها و روستاهای شهرستان شازند نیز همپای با دیگر همکلاسی های خود، درس و کلاس را رها کردند و در جبهه های نبرد حضور یافتند.

در این جریان ۵۴ نفر به فیض شهادت رسیدند و در سرچشمه الهی سیراب شدند. از این رو همه باید تلاش کنند یاد و خاطره این دانش آموزان شجاع و دلاور را برای همیشه جاویدان نگهدارند.

دانش آموزان بخش عظیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. در سال ۱۳۵۹شمسی که کشورمان با تهاجم قوای رژیم بعث مواجه شد، دانش آموزان نیز به اشکال مختلف مورد کینه و بغض رژیم منحط بعثی قرار گرفتند. بمباران مناطق نقاط شهری و روستایی و گلوله باران نقاط مرزی موجب شد تا دانش آموزان زیادی در حین درس و یا در کنار خانواده خود به شهادت رسیده و یا نقص عضو شوند .

علاوه بر اینها در سطوح راهنمایی و بالاخص دبیرستان، دانش آموزان با سازماندهی  بسیج عازم جبهه ها شدند. شهرستان شازند نیز در این راستا نقش در خور توجهی ایفا کرد. دانش آموزان شهر ها و روستا های شهرستان شازند، با درک و بصیرت بالای خود به مراکز آموزشی رفتندو با کسب فنون نظامی به جبهه ها شتافتند.

بر پایه این گزارش  در جریان هشت سال دفاع مقدس و جانانه مردم ایران ۵۴ دانش آموز  شهرستان شازند، در جبهه های نبرد به فیض شهادت نائل آمدند و به ملکوت اعلی شتافتند. هرچند آموزش و پرورش با همکاری بسیج می تواند برای هر یک از این دانش آموزان لوح یادمانی را در محل تحصیل آنها نصب کند، ولی در جهت ترویج  چنین ارزش هایی قدم های کمی برداشته شده است و انتظار می رود در این باره فعالیت بیشتری انجام شود.

۶ تا ۱۳ آبان هر سال هفته بسیج دانش آموزی نامگذاری شده است.  به همین مناسبت در سراسر کشور برنامه های ویژه ای در تجلیل از نقش دانش آموزان بسیجی برگزار می شود. این هفته فرصت خوبی برای اجرای این پیشنهاد است.

اسامی دانش آموزان بسیجی شهرستان شازند که در جبهه ها به شهادت رسیدند به این شرح هستند:

 احمدرضا عباسی، غلامرضا اسفندیاری، هادی طالبی، حسن تکلو بیغش، علیرضا محمودی، ابولفضل محمودی، مصطفی خلیلی، اسماعیل میرزایی، علیرضا فرجی، حسن صادقی، محمد حسین رضایی، سیف اله ربیعی، سید غفار میر غفاری، غلامرضا خلیلی، علی نیکپور، خیراله باجلان، سعید رضا قاسمی، سید ضیاء هاشمی، سید علیرضا میر عابدی، غلامعباس غلام نژاد، فتاح طالبی، علی ابوالحسنی، ابولفضل چگینی، ایوب عابدی، کرمعلی عباسی، علی محمد شمسی، حجت اله غفاری، حسن آستانه، عزت اله صالحی، سید قاسم میرخیری، علی اصغر مقدسی، جهانبخش نعیمی، حسین عبدی، عبدالرضا زمانی، محمود عابدی، مجید نوری، محمدرضا نوری، بهرام واحدی، مجتبی غفاری، توکل رضایی، فتح اله رضایی، عباس طالبی، محمدرضا خلیلی، علی عینی، بهرام اسماعیلی، جمشید رستمی، مجتبی باقری، اسماعیل محمدی، سعید عطائی، پرویز بهاری و دانش آموزان دختر شهید ، ناهید باقری، اکرم صادقی و لیلی رفیعی.

نامه شهرستان شازند یاد و خاطره این دلاور مردان جبهه های نبرد را گرامی می دارد و بر روح پر فتوح آنها درود می فرستد و جانانه ترین سلام ها را به پدران و مادران این شهدا تقدیم می دارد.

درباره نویسنده

54مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شهید مهرداد عزیزاللهی. محفوظ است.
قدرت گرفته از Site Saz