متن کامل طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای

متن کامل طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای

نمایندگان مجلس کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای و حقوق هسته‌ای ملت ایران را مورد بررسی و به تصویب رساندند. این طرح که شامل یک ماده واحده، سه بند و دو تبصره است، به شرح زیر است:

ماده واحده – در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:

۱-  لغو تحریم‌ها به صورت یک‌جا و کامل باید در متن توافقنامه جامع درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

۲- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

۳- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک: بر اساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. تبصره دو: وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر ۶ ماه یک بار به مجلس گزارش دهد. کمیسیون سیاست خارجی مجلس هر ۶ ماه یک بار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس گزارش می‌کند.

(منبع: خبرگزاری تسنیم)

درباره نویسنده

248مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شهید مهرداد عزیزاللهی. محفوظ است.
قدرت گرفته از Site Saz