آمریکا بزرگترین تهدید علیه صلح در جهان است

آمریکا بزرگترین تهدید علیه صلح در جهان است

چامسکی اندیشمند برجسته  آمریکایی از سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه و جهان انتقاد کرد و با حمایت از ادامه گفتگوهای هسته ای با ایران گفت دکترین راهبردی تهران دفاعی است.

نوام چامسکی در گفتگویی با شبکه یورونیوز دو تهدید بزرگ جهان را فاجعه زیست محیطی و تهدید جنگ هسته‌ای خواند. وی ضمن اعلام حمایت خود از مذاکرات هسته ای با ایران تاکید کرد این اقدامات کافی نیست چرا که آمریکا و اسرائیل که دارای سلاح هسته ای هستند  به خشونت ها در خاورمیانه دامن می زنند. آنها به طور دائم دست به تجاوز، خشونت، اقدامات تروریستی و اعمال غیر قانونی می زنند.

وی افزود: از نظر من دلیلی وجود دارد که در نظرسنجی های بین المللی که توسط آژانس های نظرسنجی آمریکا انجام شده، مردم اکثریت کشورها، آمریکا را بعنوان بزرگترین خطر برای صلح در جهان در نظر گرفته‌اند. هیچ کشور در این نظرسنجی‌ها و از نظر این تهدید، همپایه آمریکا نیست. همچنین جالب است که رسانه های آمریکا حاضر به انتشار این نظرسنجی ها نیستند اما این مسئله باعث فراموشی آن نمی شود.

این نظریه پرداز برجسته در پاسخ به سوالی درباره مخالفت مقامات رژیم صهیونیستی با توافق هسته‌ای با ایران گفت : هزینه‌های نظامی ایران حتی در مقایسه با استاندارهای منطقه بسیار پایین است. دکترین راهبردی ایران دفاعی است و طوری طراحی شده که حمله احتمالی را به حد کافی به تاخیر بیاندازد تا دیپلماسی فرصت عمل داشته باشد. آمریکا و اسرائیل، به عنوان دو دولت سرکش، نمی خواهند چنین بازدارندگی را تحمل کنند. هیچ تحلیلگر راهبردی فکر نمی‌کند که ایران هرگز بخواهد از سلاح هسته ای استفاده کند.

(منبع: روزنامه رسالت)

درباره نویسنده

248مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شهید مهرداد عزیزاللهی. محفوظ است.
قدرت گرفته از Site Saz