نظارت هوشمندانه سپاه پاسداران در خلیج فارس و تنگه هرمز

نظارت هوشمندانه سپاه پاسداران در خلیج فارس و تنگه هرمز

440457_698

اندیشکده آمریکایی «واشنگتن» در تحلیلی نوشت:سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر با استقرار ناوگان پنجم دریایی در بندر لنگه مواضعش را در تنگه هرمز و آبراه‌های ورودی به خلیج فارس ارتقا داده است.

بنابر این گزارش، این منطقه محدوده‌ای بین جزایر کیش، قشم و نیز جزایر ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک و همچنین جزیره سیری است و مناطق یاد شده از سوی واحدهای دریایی سپاه پاسداران ایران محافظت می شوند.در ادامه این تحلیل آمده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ۳ سال قبل دکترین نظامی خود را که راهبرد «تنبیه شدید متجاوزان» و به اصطلاح «نظارت هوشمندانه» نامیده می‌شود، اتخاذ کرده و آن‌را در آبراه دریایی ۳۰ مایلی هرمز به اجرا گذاشته است. بر اساس این راهبرد نیروهای سپاه قادرند مانع عبور کشتی‌هایی که علیه ایران تحریم اعمال کرده یا علیه این کشور جبهه گرفته‌اند شوند و بکارگیری چنین راهبردی منجر به رویارویی گسترده‌تر کشورهای خلیج فارس و آمریکا با ایران خواهد شد.

این اندیشکده در ادامه نوشت: ماجرای کشتی باربری «مرسک» نشان داد که ایران قادر است اختلال‌‌های عمده را در خلیج فارس با کمک قایق‌های کاملا مسلح تندرو، واحدهای توپخانه و زیر دریایی‌های کوچک اجرا کند. بنابر این ممکن است آمریکا ناخواسته در نبرد بین رقبای قدیمی منطقه (ایران و عربستان سعودی) گرفتار شود پس ضرورت دارد تا خود را برای روزهایی که خلیج فارس با موقعیت غیر قابل پیش‌بینی مواجه می‌شود آماده کند تا دوباره این منطقه چهره‌ای واقعی خود را باز یابد. اندیشکده واشنگتن در خاتمه این گزارش نوشت: لزوم اتخاذ احتیاط در منطقه و در ماجرای یمن حس می‌شود.

(منبع: خبرگزاری فارس)

درباره نویسنده

248مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 شهید مهرداد عزیزاللهی. محفوظ است.
قدرت گرفته از Site Saz